PRIJENOS SLIKE I ZVUKA NA DALJINU U FONIJATRIJI

Santa Večerina Volić, Vesna Kirinić Papeš i Zlatko Papeš

Fonijatrijski centar  ORL klinike Medicinskog fakulteta – Referentni centar za fonijatriju  Ministarstva zdravstva RH

Uvod

Fonijatrija izučava, dijagnosticira i liječi (konzervativno i fonokirurški) raznolike oblike  poremećaja verbalne komunikacije, što uključuje procese artikulacije, rezonancije i fonacije, te centralno organiziranje procesa govora. U kontekstu telemedicine važno je naglasiti da se na daljinu može prenijeti slika organa koji  sudjeluju u govornom procesu  i završni  produkt složene koordinacije centralnog i perifernog govornog sustava a to je govor. Također je optimalno prenijeti ne samo statični zapis npr. sliku  patoloških glasnica, već i sliku glasnica u gibanju tijekom disanja i fonacije, ili što je još složenije  usporenu sliku gibanja glasnica tijekom fonacije. Glasnice titraju  velikom brzinom, ali ih je moguće vizualizirati  uporabom složenih tehnologija usporenja (slow motion i stroboskopija). Dok se glasnice i fonatorni  procesi mogu vizualizirati  raznim  tehnikama, koje se naravno svakim danom sve više razvijaju, proces vizualizacije drugih dijelova govornog procesa (rezonacija, artikulacija,  centralni govorni procesi) je još  složeniji. i često nemoguć. Imajući to sve u vidu,  a paraleleno s razvojem akustičkih metoda glasovne analize, rodila se ideja uzimanja uzorka glasa na terenu i pokušaja detekcije laringealne patologije primjenom akustičkih analiza. Međutim, početni je zamah brzo splasnuo, jer se pokazalo da isti patološki procesi mogu rezultirati u raznolikim akustičkim zapisima, a raznoliki u gotovo identičnim. Razlog tome su razni kompenzatorni mehanizmi fonacije koji maskiraju primarni proces, ali također  i u to vrijeme  nedovoljno razvijeni modaliteti akustičkih analiza. Ipak , Večerina je  (1998) (1) objavila rezulate akustičke analize glasa s rizičnim lezijama glasnica, odnosno s početnim karcinomom glasnica, što se očitovalo specifičnim akustičkim zapisom brzih promjena  frekevencije osnovnog laringealnog tona u datom vremenskom odsječku. Kako je taj nalaz bio patognomoničan za  proces maligne  alteracije, to nam je pobudilo nadu u jednostavnu screening metodu koja može koristiti samo glasovni zapis  za odabir  takvih bolesnika. (2)

Ideja primjene telemedicine u  fonijatriji nije još uvijek šire zastupljena, jer je za fonijatrijsku obradu potrebna sofisticirana tehnologija, koja onda sama  pruža liječniku otorinolaringologu, odnosno užem specijalisti fonijatru mogućnost definitivne dijagnoze i liječenja, a istodobno se najčešće ne radi o potrebi hitne intervencije i odluke. Naravno da se fonijatrijski eksperti-članovi raznih Europskih fonijatrijskih i laringoloških udruženja međusobno  konzultiraju šaljući relevantnu bolesničku dokumentacije i preko Interneta.

Primjena telemdicine u fonokirurgiji te dijagnostici i liječenju promuklosti

U segmentu konzultacije o liječenju disfoničnih bolesnika, posebice glasovnih profesionalaca sa složenom glasovnom patologijom, često je jedino moguće fonokirurški intervenirati. Tada je važna telemedicinska konzultacija s renomiranim fonokirurzima koji sudjeluju svojim savjetima tijekom fonokirurškog postupka. Također se mi iz Referentnog centra za fonijatriju možemo uključiti  konzultativno u tijek neke fonokirurške operacije (npr u Puli) jer fonokirurgija  mora slijediti vrlo specifične principe očuvanja strukture i funkcije glasnice što je još uvijek domena uskih ekspertnih skupina. Naime Večerina je (1980) (3) opisala  slojevitu  specifičnu građu sluznice glasnica  različitu od  histološke strukture  sluznica drugih organa, što je usko povezano sa posebnošću glasovne funkcije. Intaktnost i posebna građa  svih  slojeva (sl. 1) je preduvjet  normalne fonacije što se očituje  u normalnim vibratornim parametrima i optimalnom glasu, a fonokirurški zahvati ne smije poremetiti postojeću strukturu, već naprotiv biti usmjeren njezinu restauriranju ako je ona patologijom poremećena. I najmanji pomak od normalnih parametara strukture sluznice glasnica i odnosa slojeva može izazvati dramatičnu promjenu u glasu. (4,5) Zato je važno slijediti posebne fonokirurške principe očuvanja funkcijskih struktura, a tu telemedicina treba odigrati ključnu ulogu u sprječavanju trajnih oštećenja glasnica i glasa.

Da bismo definirali moguću važnost i ulogu telemedicine u fonijatriji  izdvojili smo samo segment kompleksnog govornog procesa, a to je fonacija, jer je fonatorni organ- larinks  moguće precizno vizualizrati, a isto tako i analizirati produkt  fonatorne funkcije  - glas. To nam svakako omogućuje relevantna tehnologija kao što je: Media Strobe (digitalno snimanje normalnog i usporenog gibanja glasnica, snimanje i analiza glasa, kompjutersko arhiviranje slikovnog i zvukovnog zapisa), digitalno snimanje larinksa pomoću  laringealnog endoskopa i fleksibilnog fiberskopa, te slanje digitaliziranog zapisa na daljinu.(6) Slanje zapisa na daljinu moguće je ostvariti na nekoliko načina koji se međusobno razlikuju u kvaliteti, brzini i skupoći opreme koja je potrebna za prijenos. Najjednostavniji način slanja je uz pomoć nekog programa za stolnu videokonferenciju. Takvim programima moguće je ostvariti direktan kontakt vizualni i akustički barem sa još jednom stranom. Ujedno direktno slanja datoteka omogućava kvalitetan prijem na drugoj strani. Takve datoteke mogu biti tekstualni opisi tijeka bolesti, pokretne slike, glas ili statične slike kojima potkrepljujemo svoje mišljenje ili problem pokušavamo riješiti u konzultaciji s drugim liječnikom ili timom stručnjaka. Neki od često rabljenih programa za stolnu videokonferenciju su  NetMeeteeng, ili SameTime koji koristi web kao prijenos podataka (web conferences). Za takvo prenošenje podataka sa obje strane potrebno je multimedijsko računalo – web kamera najmanje sa 16Fps, mikrofon, zvučnici ili slušalice – koje je povezano na Internet. Komponente koje sudjeluju u prijenosu uvjetuju brzinu i kvalitetu prijenosa slike ili zvuka. Ukoliko su propusti podataka (bandwidth) preko telekomunikacijskih kanala mali prijenos slike ili zvuka će biti lošiji (npr. prijenos modemom). No, uz veća financijska sredstva i za posebne namjene kao što je navođenje operatera pri izvođenju složenih operacijskih zahvata na daljinu slika i zvuk su po kvaliteti jednaki Pal televizijskom prijenosu. Mi smo koristimo CARNet-ovu IP 100 Mb mrežu kao izlaz iz naše Klinike,  te NetMeeteeng  kao programsku podršku. Podatke o pacijentu slikovne, auditivne i tekstualne šaljemo kao “zapakirane- enkodirane” datoteke radi  sigurnosti pacijenata (Sl. 2).
Frame2_(2).JPG
Sl 1. Histološka slika dijela glasnice čovjeka (srednji sloj sluznice glasnica s pravilno poredanim kolagenim i elastičnim nitima)
Sl 2. Stolna video konferencija u našem Centru


  

Primjeri iz svakodnevne prakse

Frame3_(2).JPG Frame4_(2).JPG
Sl 3. Akustička analiza pomoću Praat programa (8) (osciloskopska i sonagramska slika glasa, F0, formantska analiza
Sl 4. Formantska analiza glasa /a/ (8).
Frame5_(2).JPG Frame6_(2).JPG
Sl 5. Snimka glasnica pacijentice s Reinkeovim edemom dobivena u našem centru Sl 6. Sinehija nastala kao posljedica loše fonokirurške intervencije. Slika poslana na konzultaciju.
Frame7_(2).JPG Frame8_(2).JPG
Sl 7. Noduli vocales
Sl. 8. Akutno krvarenje u glasnicu
Frame9_(2).JPG Frame10_(2).JPG
Sl 9. Akustička analiza uz izračun parametra kojim određujemo patologičnost boje glasa koji je u ovom slučaju također pokazao da je potreban pregled fonijatra. Sl 10. Slika glasnica: Varikoziteti
Frame11_(2).JPG
Sl. 11. Degenerativnom laringopatijom i glotidni sulkus