PRIMJENA CO2 LASERA U FONOKIRURGIJI    

Santa Večerina Volić i Vesna Kirinić Papeš
Referentni centar za fonijatriju ORL klinike Medicinskog fakulteta  i Kliničkog bolničkog centra Zagreb

Prvi svjetski fonokirurški kongres (1900) definirao je fonokirurgiju kao dio laringealne patologije namijenjene poboljšanju glasa, tj. kirurškom liječenju one patologije glasnica koja je vezana za posljedice glasovne uporabe i zlouporabe, posebno glasovnih profesionalaca. Deset godina kasnije (2000- Padova),  ta se definicija proširuje i upravo se u tom proteklom desetljeću primjena Lasera kretala od područja obuhvaćenog prvom do područja proširenog  posljednjom definicijom. Ta proširena definicija glasi: Fonkokirurgija obuhvaća  funkcijski kirurški pristup  koji se odnosi u potpunosti ili djelomično na poboljašanje i (ili ) restauraciju  i (ili) sačuvanje fonatornih struktura. Već 20 godina ranije tj. 1980. ideja primjene Co2 lasera u otorinolaringologiji, odmah je dočekana i kao fonokirurška ideja jer su proklamirane prednosti Lasera bile evaporacija patološkog tkiva, bez stvaranja ožiljka, a svaka dekompozicija vezivnog tkiva u glasnici mijenja glotidni val i glasovna obilježja, dok ožiljak u sluznici dovodi do patoloških glasničkih vibracija i patološkog glasa. U tih proteklih 30 godina primjene lasera u otorinolaringologiji, pa i fonokirurgiji odigravala se specifična dinamika suženja nekih i proširenja drugih indikacijskih područja ovisno o novijim spoznajama o specifičnosti strukture glasnica, posebice njezina sluzničkog omotača, te praćenju funkcijskih rezultata primjenom sofisticiraniranih dijagnostičkih postupaka, kao i o razvoju uvijek novijih modaliteta laserske tehnologije. Meðutim, u području fonokirurgije, fonijatrije i laringologije, već samim slušanjem glasa možemo procijeniti uspjeh fonokirurškog postupka. Specifičnost te dinamike sastojala se u tome da su početne široke indikacije za fonokirurgiju tijekom vremena reducirane, ali se proširio indikacijski krug u laringologiji i laringealnoj onkologiji, što znači i prošrenje indikacijskog područja u fonokirurgiji, ako se ona razmatra u okviru novije-proširene definicije fonokirurgije.

Nagli razvoj fonokirurške ideje bio je stimuliran otkrićima o specifičnosti graðe i funkcije glasnica, posebice njezinog sluzničkog omotača. Utvrđen je pojam sluzničkog glotidnog vala, koji je odgovoran za normalnu glasovnu akustiku i koji je vezan za točno definirane parametre tkivne specifičnosti sluznice glasnica. Naime, neovisnim istraživanjima su Hirano i Večerina (1980) otkrili fascinantnu specifičnost građe sluznice glasnica a koja se sastoji u posebnoj organizaciji i distribuciji kolagenih i elastičnih niti u lamini propriji sluznice glasnica. Te niti savršeno pravilno i paralelno međusobno poredane slijede uzdužnu os glasnice, a raspoređene su tri sloja (površisnki, srednji i duboki ), u kojima se njihov međusobni odnos razlikuje. Tako npr.u srednjem sloju postoji ravnomjeran odnos  broja kolagenih i elastičnih niti i ako se kirurškom ili laserskom intervencijom poremeti taj odnos, nastaje makro ili mikro ožiljak i poremećaj fonacije.

Slika1A Slika1B
Slika1C
Slika 1. Horizontalni serijski rezovi kroz ljudski larinks
Slika2
Slika 2: Pravilno raspoređene vezivne niti u sluznici glasnice
Slika7B Slika3B.JPG
Slika 3a i b: Odnos kolagenih elastičnih niti u srednjem sloju sluznice glasnice
Slika4A Slika4B
Slika 4a i b:Vezivne niti u vokalnom ligamentu
Slika5.JPG
Slika 5: Elektronička mikroskopija organizacije vezivnog tkiva u sluznici glasnice

Slika6A Slika6C Slika6D.JPG Slika6B.JPG
Slike 6a, b, c, d: Pravilna distribucija krvnih žila u sluznici glasnice
 
 Iako se danas neki bitni fonokirurški postupci ostvaruju vanjskim pristupom na larinks (tiroplastike) ipak se najčešće fonokirurgija veže uz  endoskopsku mikrokirurgiju larinksa, te su tom pragamatičkom dostignuću prethodili brojni povijesni događaji u laringologiji.

Razvoj fonokirurgije nadovezao se na razvoj laringologije i fonijatrije, odnosno nekih specifičnih metoda pretraga kao što su:

FonijaVecerPreg1 Slika 7: Aparatura u Fonijatrijskom centru
S6R00024 U04 Polipx
Slika 8a: Vokalni noduli
Slika 8b: Svježi hematom glasnice
Slika 8c: Polip glasnice i kronični laringitis
Kr Reinke Ventrikularni
Slika 8d: Varikoziteti glasnica i leukoplakia
Slika 8e: Asimetrični Reinkeov edem glasnica
Slika 8f: Hipetrofija ventrikularnog nabora
Slika7A.JPG Slika7B.JPG
Slika 9 a i b: Udubljenje slobodnog ruba i ožiljak u sluznici nakon termičke destrukcije laserom
K1
Slika 10: Papilomatozna tvorba na glasnici
Slika 11: Sinehija glotisa nakon neprimjerene koagulacije laserom
Frame27.JPG B1
Slika 12: Dijagram primjene lasera i konvencionalne kirurgije po Fridrichu
Slika 13: Degenerativna laringopatija i glotidni sulkus